Keski-Suomen sanataideyhdistys Rapinan oma palautepalvelu on käynnistynyt! Tutustu palautepalvelu Ropinaan täällä.

Moni aloitteleva kirjoittaja ajattelee usein, että palaute on palautteen antajan “tuomio” tai arvostelu tekstistä. Teksti on kirjoitettu ja näin ollen valmis, eikä muuta ole enää tehtävissä kuin vastaanottaa arvostelu: onnistuinko vai enkö.

Oli sitten kyseessä asiateksti, artikkeli, runo tai romaanikäsikirjoitus, ensimmäinen versio on nimensä mukaisesti jotain, mistä työ vasta alkaa. Kirjoittaminen on paljon muutakin kuin sanojen asettelua peräkkäin, ja yleensä kirjoittaja kirjoittaakin tekstiään useampaan kertaan.

Milloin palautetta kannattaa pyytää?

Ensimmäisessä versiossa on usein vielä paljon kehitettävää, kuten esimerkiksi aukkoja ja latteuksia, sisäisiä epäloogisuuksia, turhaa toistoa ja tiivistämisen varaa. Tekstin hiomisessa kirjoittajaa auttaa pieni levähdystauko: seuraavana päivänä tai seuraavalla viikolla tekstistään huomaa jo itsekin suurimmat kömmähdykset.

Ulkopuolista palautetta tekstilleen kannattaa lähteä hakemaan siinä vaiheessa kun tuntuu, ettei tekstistä omin voimin saa parempaa. Teksti voi olla myös omasta mielestä jotenkin jumissa. Ehkä juonikuvio ei tunnu soljuvan niin selkeästi kuin kirjoittajana tahtoisi sen etenevän. Tai kenties runokokoelman laajempi teema tai artikkelin ydinajatus pysyttelevät sinnikkäästi piilossa.

Palautepalvelussa keskitymme tekstissäsi erityisesti niihin asioihin, joihin toivot meidän kiinnittävän huomiota, mutta tarkastelemme tekstiä kuitenkin myös kokonaisuutena. Ulkopuolinen lukija on kirjoittajaa etäämmällä tekstistä ja voi useinkin huomata asioita, joita kirjoittajana ei itse pääse havainnoimaan. Palautteenantaja voi auttaa kirjoittajaa huomaamaan esimerkiksi tiedostamattomia maneereita ja tekstissä piilottelevia teemoja.

Suullinen palaute tekee palauteprosessista vuorovaikutteisemman

Olemme sisällyttäneet tarjoamaamme palautepalveluun myös suullisen palautteen. Vuorovaikutteinen palautekeskustelu antaa kirjoittajalle mahdollisuuden esittää lisäkysymyksiä, joita palaute usein herättää. Palautekeskustelussa voidaan myös poiketa käsillä olevasta tekstistä kirjoittamiseen yleensä, jolloin kirjoittaja voi kysyä mistä tahansa mieltään askarruttavasta kirjoitusasiasta ja saada vaikkapa luku- tai kurssivinkkejä, jos kirjoittamisen opiskelu laajemmassa mittakaavassa kiinnostaa.

Palautepalvelumme tarkoitus on kehittää työn alla olevaa tekstiä paremmaksi yhdessä tekstin kirjoittajan kanssa. Tuomme esiin tekstin vahvuuksia, mutta myös mahdollisia korjausehdotuksia. Tavoitteenamme on kannustamisen ohella auttaa kirjoittajaa havaitsemaan omia kehityskohteitaan.

Palaute ei arvota vaan auttaa kehittämään – palautepalvelumme on käynnistynyt!

Vastaa